YTÜ Denizcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (YTU-MARINE), başta savunma sanayi, gemi ve denizcilik sektörü olmak üzere enerji, ulaştırma ve makine imalat sektörlerine yönelik muhtelif projeler yürüten bir merkezdir. Ana çatısı YTÜ Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi bünyesinde bulunan araştırma gruplarından oluşan merkez gerektiğinde YTÜ bünyesindeki tüm araştırmacılarla birlikte çalışmakta ve projeler yürütmektedir.

Bugüne kadar merkez araştırmacılarının yer aldığı platform ve Ar-Ge projelerinden bazıları MİLGEM, MOSHIP, KURYED, Torpido Aldatıcı için sevk sistemi tasarımı, Yeni Tip Karakol Botu (YTKB), lojistik destek gemisi (LDG), Milli Pervane Tasarımı, Kıbrıs’a su temini projesi, ulaşım ana plan stratejisi, ulaşım sistemlerinde maliyet analizleri ve hat analizleri şeklinde sıralanabilir.

Başlıca çalışma alanları Hidrodinamik Analizler kapsamında Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) ile akış analizleri, direnç, güç analizleri, denizcilik ve manevra analizleri, yapısal analizleri olarak sıralanabilir.

 

YÖNETMELİK